O nas

Hodowla Avia Cerasis mieści się w niewielkim miasteczku na północnym Mazowszu i na chwilę obecną liczy trójkę kochanych staffików.
Kynologia - a zwłaszcza hodowla - była przedmiotem mojego zainteresowania od dzieciństwa. Początkowo były to kundelki - moje własne, jak i te, dla którym byłam domem tymczasowym. Angażowałam się często w pomoc bezdomnym zwierzętom, zbiórki funduszy na ich utrzymanie, ale też osobiście wyadoptowałam do nowych domów wiele psów w różnym wieku. Bardzo pomogło mi to w uzyskaniu wiedzy na temat pracy z psami problemowymi. Ukończyłam studia inżynierskie zootechniczne na Wydziale Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW, ze specjalizacją w "hodowli małych zwierząt użytkowych i amatorskich". Moje praktyki zawodowe również związane były z psami – odbyłam je w hodowli staffików "Penn-Staff" u Ewy Matczak pod Warszawą – były one dla mnie kopalnią wiedzy, której nie można zdobyć z żadnej książki czy internetu. Uczęszczałam również na studia podyplomowe "Pies w społeczeństwie - hodowla i zachowanie" na tym samym wydziale i uczelni, z praktyką w gabinecie weterynaryjnym dr Magdaleny Balawejder "Bonifacy" w Makowie Mazowieckim, który gorąco polecam.

Mój pierwszy staffik - błękitny BAILEYS Sama Słodycz, w domu zwany Bucem lub Cycusiem - pojawił się u mnie w roku 2009. Był dla mnie kwintesencją staffikowego temperamentu i to on sprawił, że na zabój zakochałam się w tej rasie – w ich niewyczerpanej energii, emocjonalności, ogromnej miłości, żywiołowości, a przy tym psotnym usposobieniu i niepowtarzalnym poczuciu humoru, którego nie spotkałam dotychczas u żadnych innych psów. Mawia się, że w staffiku albo zakochamy się od pierwszego wejrzenia, albo od razu będzie działał nam na nerwy – ja należę do tego pierwszego przypadku.

W roku 2012, po wielu przygotowaniach, odwiedzinach w różnych hodowlach, otrzymałam od Christophe'a Cordel (hodowla Hot King Staff) półroczną sunię na warunek hodowlany. Tak trafiła do mnie Hot King Staff HONEY WILD, w domu Halinka - założycielka mojej hodowli. To z nią stawiałam swoje pierwsze kroki na wystawach, zaczynając od Alec Waters Memorial – Wystawy Klubowej Terierów Typu Bull we wrześniu 2012 w Zakroczymiu. Uzyskała tytuły Zwycięzcy Klubu TTB 2014 (Najlepsza Dorosła Suka) oraz Championa Polski. Przeszła doskonale badania zdrowotne pod kątem przyszłej hodowli - jest wolna od L2HGA i HC (chorób genetycznych typowych dla rasy), a także dysplazji bioder i łokci. Pod moim przydomkiem urodziła dwa liczne mioty pięknych szczeniąt, które już od kilku lat cieszą swoich nowych opiekunów. Obecnie Halinka spędza już na kanapie swoją hodowlaną emeryturę.

W Avia Cerasis suczkami hodowlanymi są obecnie dwie urodzone już u mnie "dziewczyny": pręgowana ADORE THE EMPRESS Avia Cerasis (Dorotka), córka Honey z naszego pierwszego miotu, po importowanym z Holandii championie Staffjoy's THE RED CRUSADER, oraz jej ruda córka - CHERRY LADY Avia Cerasis (Pumper) - po pięknym białym psie Hot King Staff RESTART THE GAME; zarówno utalentowanym sportowo, jak i mającym wystawowe osiągnięcia. Obie suczki są wolne od L2HGA i HC, jak również mogą się pochwalić doskonałymi wynikami badań kardiologicznych oraz ortopedycznych, co ma szczególnie znaczenie w przypadku psów aktywnych i sportowych. w nowych domach dorasta już drugi miot Doroty, a Pump dopiero w najbliższym czasie po raz pierwszy zostanie matką.

Mimo dopiero kilku miotów na koncie bardzo cieszą mnie przejawy zadowolenia i zaufania ze strony nabywców - zarówno coraz więcej domów z polecenia dla kolejnych szczeniaków, jak i fakt, że na malucha ode mnie decydują się osoby mające dla przyszłego psa poważniejsze plany sportowe. Już kilka staffików z przydomkiem Avia Cerasis regularnie trenuje agility; pojedyncze próbują swoich sił w noseworku, frisbee oraz sportach TTB. Jedna z suczek z naszym przydomkiem, BEAUTIFUL SNORKMAIDEN Avia Cerasis, może się pochwalić lokatą na Mistrzostwach Polski Agility 2021, na których była jedyną przedstawicielką swojej rasy. Maluchy z naszej hodowli mieszkają nie tylko w Polsce, ale też w Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Estonii i Finlandii.

Wychodząc z założenia, że każdy pies, champion czy przeciętnej urody kundelek, jest przede wszystkim przyjacielem w codziennym życiu człowieka, postanowiłam w swoich planach hodowlanych na pierwszym miejscu postawić sprawność hodowanych psów. Oczywiście psychika i eksterier zwierząt są również ważnymi kryteriami doboru hodowlanego, choćby dlatego, że poważne wady budowy czy wadliwy charakter wpływają na komfort życia psa – ale moim zdaniem to zdrowie jest najważniejsze i to ono najczęściej jest zaniedbywane w hodowli psów rasowych w dzisiejszych czasach. I nie chodzi tu tylko o pojedyncze testy na kilka chorób, ale ogólny stan zdrowotny rozmnażanych osobników, szczególnie w aspektach, które mogą wpływać na sprawność i komfort życia psa, oraz dziedziczyć się na potomstwo, a których to braków nie nadrobią żadne osiągnięcia wystawowe.

Oczywiście Matka Natura jest przewrotna i nigdy w 100% nie mamy wpływu na stan zdrowia rodzących się u nas szczeniąt – jednak dokładam wszelkich starań, aby z hodowli Avia Cerasis wyruszały w świat psy sprawne, zdrowe, radzące sobie w psich sportach, a zarazem urodziwe, jak najbardziej zgodne z wzorcem rasy i o typowym dla staffika charakterze i temperamencie.

Bardzo ważne jest dla mnie znalezienie moim szczeniętom domów, w których będą członkami rodziny, a nie zabawką dla dzieci czy kolejnym okazem w hodowli-fabryce. Zależy mi na kontakcie z nabywcami maluchów i chętnie służę im radą i pomocą w każdej kwestii dotyczącej psów. U mnie relacje z nowymi właścicielami szczeniąt nie kończą się z chwilą podpisania umowy – zawsze można zwrócić się z pytaniem, problemem czy po prostu wieściami z życia mojego wychowanka.